מהי טכנולוגיית אודיו ווידיאו?

אודיו ווידאו - אבדור מערכות

“מערכות אודיו ווידיאו” הוא מונח שאנחנו שומעים שוב ושוב בשנים האחרונות. תחת מושג זה, נכנסות כל המערכות המשלבות ויז’ואל עם סאונד. אנחנו פוגשים אותן, בסדר גודל קטן במערכות קולנוע ומולטימדיה ביתיות המיועדות לסלון או לחדרי השינה, וגם, בקנה מידה גדול ומורכב בהרבה יותר, במופעים האור-קוליים השונים. בין שתי רמות קיצוניות אלה, ישנם המון שלבי ביניים, שהאלמנט המשותף ביניהם הוא המולטימדיה (תמונה + קול).

 

אודיו ווידיאו בשירות העסקים

בתחום העסקי, ניתן לראות את מערכות אודיו וידאו באות לידי ביטוי במגוון של תחומים כמו חדרי ישיבות חכמים, הנמצאים במתחמי ארגונים מודרניים ומאפשרים לעובדים לעשות שימוש דרך מרכז שליטה ובקרה אחד בכל אמצעי המולטימדיה המותקנים בחדר (כמסכים, מקרנים, מגברים, מערכות שמע, מטריצות וכד’). היכולת לשלוט בכל הטכנולוגיה באופן מרוכז, לא רק מקלה על עבודת המשתמשים, אלא אף מייעלת את הפעילות בצורה ניכרת. דרך נוספת בה מתועלת טכנולוגיית אודיו וידיאו בארגונים ובבתי עסק, היא הווידאו-קונפרנס (שיחות ועידה בווידיאו). גם כאן, היכולת לשלב בין קול באיכות טובה לבין תמונה, מהווה התקדמות רצינית ומותיר מאחור את שיחות הטלפון הרגילות, בשל היכולת לצפות בבן שיחכם, ולקרוא את שפת הגוף שלו.

 

אודיו ווידיאו בשירות האמנות והתיירות

אתרי אטרקציות רבים ברחבי העולם עושים שימוש בטכנולוגיית אודיו וידאו, על מנת למקסם את הרושם על הצופים. למשל, המופע האור-קולי של מגדל דוד בירושלים, אשר מוקרן על קירות המוזיאון ומציג את סיפורה של העיר, כולל מערכת אודיו וידיאו בטכנולוגיות חדשניות, המבוססת על מערך מחשוב של 14 מחשבים, 20 מקרנים, 14 רמקולים ועשרה נגני וידיאו. מופע בסדר גודל דומה מועלה גם במצדה, בעוד מופעים קטנים יותר ולוקאליים מועלים במוזיאונים, גנים לאומיים וכן הלאה.

אטרקציה תיירותית מסוג נוסף, אף היא משלבת בין אור לקול, היא המזרקות המוסיקליות. מזרקת “מים ואש” של האמן יעקב אגם, אשר הוצבה בכיכר דיזינגוף בת”א בשנת 1986, הניחה את הבסיס למזרקות נוספות ברחבי הארץ, אשר עושות שימוש בויז’ואל ובסאונד לצורך יצירת האפקט המתבקש.

 

אודיו ווידיאו בשירות הצבא

גם הצבא עושה שימוש בטכנולוגית אודיו וידאו ומנתב אותה לצרכיו-הוא. כאן, ניתן לראות אימוץ שלה ביישומים מקבילים ליישומים שאנחנו פוגשים מחוץ לצבא (למשל, חדרי ישיבות חכמים, חדרי בקרה וכיתות לימוד מתקדמות) וגם ביישומים אשר פחות נפוצים החיים האזרחיים (כחמ”לים וסימולטורים מיוחדים).

 

מזרקת “מים ואש”לטכנולוגיית אודיו וידאו ישנם יישומים רבים במערכות הנמצאות מסביבנו. משנה לשנה היא מתפתחת יותר ולכן, היא הופכת למסוגלת לטפל בגורמים מורכבים יותר (לדוגמה, הדמיות וסרטי תלת ממד). היכולת לנתב את הטכנולוגיה ולהפיק מהשילוב הזה את מרב התועלת הספציפית עבור כל אדם או ארגון טמונה בחשיבה יצירתית ובתכנון מדויק של המערכת העומדת מאחוריה.