מהו בית חכם?

בית חכם

אחד היישומים המעניינים שהביא קונספט ה-IOT (האינטרנט של הדברים) לחיינו, הוא הבית החכם. למעשה, הרעיון של שליטה מרכזית באמצעים הטכנולוגיים ושל מכשירים המתקשרים זה עם זה ואיתנו, היה קיים הרבה לפני כן כחזון ערטילאי ומעורפל, אשר רק התפתחותן המואצת של הטכנולוגיות הנדרשות, היא זו שהצעידה אותו בכיוון הנכון והפכה אותו לישים ולבר ביצוע.

מה הופך בית לבית “חכם”?

תלוי את מי תשאלו. חלק מהמומחים יתייחסו לבית חכם כבית שבו כל המכשירים החשמליים והציוד נשלטים בעזרת מכשיר קצה בודד (לרוב, הטלפון הנייד, שכן הוא זה שמלווה אותנו לאורך כל היום) ובאמצעותו תוכלו, למשל, לפקוד על מערכת מיזוג האוויר שלכם להידלק ועל התנור לחמם לכם את ארוחת הערב, וכל זה – בזמן שאתם בדרככם הביתה מהעבודה. אחרים, לוקחים את הרעיון צעד קדימה ומעניקים למכשירי החשמל “בינה” משלהם, וכך, הם מתארים לעצמם מקרר שיתקשר עם המחשב המרכזים בסופרמרקט ויזמין חלב, ירקות וביצים, כשאלה עומדים לאזול, מערכת אודיו וידאו שחשה את מצב הרוח שלכם ומתאימה אליו את התכנים המוקרנים והמושמעים, תריסים וגופי תאורה המתאימים את מצבם לשעות היממה ורמת אור השמש הקיימת, מיטה המנטרת את הדופק ורמת ההזעה שלכם ועל פיה קובעת את מיזוג האוויר ואוורור החדר וכד’.

טכנולוגיית אודיו וידאו והשתלבותה בסביבות הבית החכם

אחד מהתחומים שמתקדם לכיוון ה-IOT הרבה יותר מתחומים אחרים, הוא תחום אודיו וידאו. אולי בשל כמות המכשירים הגדולה שעלינו להפעיל, או, אולי אפילו משום הנחיצות שבריכוז גדול ככל האפשר של אמצעי השליטה על המכשירים השונים. הסיבה איננה משנה הרבה, אבל בשורה התחתונה נראה כי בתחום זה, יותר מכל, ניתן לראות את חזון הבית החכם קורם עור וגידים. כבר כיום, ישנם שלטי אוניברסאליים חכמים של חברת שונות, אשר מאפשרים שליטה מרוכזת על כל (או לפחות רוב) אמצעי האודיו וידאו הביתיים – DVD, רסיבר, טלוויזיה וכן הלאה.

לאן מועדות פניו של הבית החכם?

הבית החכם ומגמת ה-IOT מתוגברים ומוצעדים קדימה על ידי הטכנולוגיות שמתפתחות, משתנות ומתאימות את עצמן לצורך מענה לצרכים שלנו. מגמות נוספות שנכנסות לתמונה בחיינו האישיים ובחיינו העסקיים, כמו מחשוב ענן, ביג דאטה, מגמת המוביליות, הדרישה לזמינות גבוהה ובעקבותיה – גם היכולת לעבוד מכל מקום. אפשרות העבודה מרחוק והפיכתו של הבית למקום העבודה שלנו באופן רשמי, אף הן גורמים לכך, כי הדגש בפיתוח הטכנולוגיות מתחלק כיום בין הטכנולוגיות הנוגעות למשרדים ולארגונים לבין הטכנולוגיות המרוכזות בחלל הביתי, אשר כיום, כבר איננו מוגדר כפרטי-אישי, אלא כעסקי לכל דבר. כל המגמות והטכנולוגיות הללו, ועוד רבות נוספות דומות להן, מתערבלות יחדיו ומובילות אותנו לעתיד טכנולוגי נוח ומתקדם יותר.