כל המידע אודות מערכות חדרי בקרה

שולחנות בקרה

החברות והמפעלים הגדולים של היום עובדים בתוך בנייני ענק הכוללים לפעמים מאות עובדים או יותר ומספקים להם אור, מיזוג, חשמל, מחשבים, אוכל, מים ופרטים אחרים שהכרחיים לאורח החיים של העובדים ולעבודה עצמה. בתוך חברה אחת מספר המשימות והשינויים שצריך לעקוב אחריהם ולנטר אותם הוא עצום, אז מה עושים? איך מאתרים תקלות ומוודאים שהכול מתפקד? התשובה היא מערכת שליטה ובקרה.

תפקידן של מערכות השליטה והבקרה הוא לבדוק שהפעילות היא בטווח הנורמלי ולמצוא טעויות ושגיאות שנגרמות כתוצאה משגיאות אנוש או מחשב ולתקן אותן. למה זה חשוב כל כך? בראש ובראשונה המטרה היא למנוע אסונות. מערכות חשמל, מים, אוויר וגז שעובדות יחד עלולות לגרום לאסון נוראי מהתקלה הכי קטנה ומקרית. מערכת הבקרה מאתרת את הנזק בקלות ושולחת פקודות לתיקונו.

אילו רכיבים מרכיבים חדר בקרה ואת מערכותיו?

  1. ברחבי הבניין או המפעל על מערכות ההובלה של הבניין מותקנים סנסורים (חיישנים) אשר בודקים בעזרת רכיבים מיוחדים שינויים בפעולת מערכות הבניין, כמו למשל, שינויים בלחץ המים או בעוצמת החשמל.

  1. לאחר מכן הבקר משווה בין גודל הסטייה שרואה הסנסור לערך הנורמלי, במידה והסטייה אינה בטווח הנורמלי או שקיימת תקלה רצינית כמו קצר חשמלי הבקר שולח את המידע לרכיב המתקן. הבקר יכול להיות אנושי או ממוחשב והנחיצות לאחד מהם תלויה ברמה הטכנולוגית של המערכת ובאופי התקלה. כלומר מערכת ישנה מאוד לא תוכל לאתר או להתריע מפני סטיות, ובמצב זה הבקר האנושי יאתר את התקלה בצג שמיועד לכך.

  1. בסופו של דבר הרכיב המתקן מפעיל שלל פעולות להחזרת המצב לקדמותו, כמו למשל כיבוי או הדלקה של מערכות, הגברה או הנמכה, שימוש בחומרים רדומים וכו’. גם בשלב זה יש חלוקת אחריות בין אדם למכונה. לעיתים מדובר בסטיית טמפרטורה קלה ואז למשל המערכת תכבה את המזגנים כדי שלא יהיה קר מדי ולעיתים מדובר בתקלה שדורשת התערבות ידי אדם או שנמצאת במגבלה הטכנית של מערכת הבקרה.

  1. הבקר האנושי – מטרתו היא לעקוב אחר שינויים והתראות שמציגה לו מערכת הבקרה על צג. בנוסף, לתפעל תקלות שנמצאות אחרי גבול יכולתה של המערכת.

בניית חדר בקרה מקצועי היא משימה מורכבת, במיוחד כשמדובר בניהול של תוכן רב ומגוון. מערכות הבקרה התקדמו הרבה בשנים האחרונות וכדאי להשתמש במערכות החדשניות ביותר כדי להגביר את בטחון העובדים, החברה ולייעל את תפקודה.