טכנולוגית הוידאו הדיגיטלי – איך זה עובד?

הדמיה - חדר בקרה כיבוי אש

מידע בעולם הטבע שמתקבל דרך חמשת החושים שלנו הוא אנלוגי. זה אומר שהוא משתה כל הזמן. מידע דיגיטלי לעומת זאת, מורכב מיחידות דטה (מידע דיגיטלי) שמונחות כל כך צמוד שהחושים האנושיים קולטים אותן בתור זרם מתמשך, תמונה נעה. וידאו דיגיטלי הוא למעטה פורמט בינארי חזותי וקולי גם יחד, שדרכו מידע מוצג כהתמשכות של מידע דיגיטלי, לעומת סיגנל אנלוגי. בפועל, הווידאו הדיגיטלי משתמש בסיגנל האנלוגי שקיים בטבע, וממיר או מייצג אותו באמצעות ביטים דיגיטליים לשם הצגתו כסרט נע.

הווידאו הדיגיטלי מופיע על המסכים שלנו כמו קסם, ואנחנו אף פעם לא באמת חושבים לעצמנו – איך זה עובד? מבחינה קונספטואלית, אפשר להבין את הווידאו הדיגיטלי כמו סרט נע, שהומצא לפני יותר ממאה שנה. בדיוק כמו סרט פילם ווידאו אנלוגי, וידאו דיגיטלי מורכב בפועל מפריימים אינדיבידואליים, שכל אחד מהם מייצג רגע בזמן. סרטי הפילם המסורתיים למשל מציגים 24 פריימים בשנייה, ועל פי היגיון בסיסי ניתן להבין שככל שיש יותר פריימים בשנייה, כך הווידאו מופיע בצורה חלקה יותר.

וידאו דיגיטלי, מעצם היותו לא מכני, גמיש יותר מסרטי פילם או וידאו אנלוגי מהבחינה הזו, ויכול להציג טווח של פריימים לשנייה, מ-12-30 בממוצע. האודיו של הווידאו מאוחסן בערוץ תקשורת אחר, ונדרש בסנכרון עם האלמנטים החזותיים של הווידאו.

בעצם ניתן להציג את כל התהליך בתור דחיסה של הווידאו. אלגוריתמים של קידוד משתמשים באוסף הפריימים והסאונד ודוחסים אותם יחד לסרט אחד. כך למעשה כשאנחנו צופים בסרט אנחנו בעצם רואים גרסה דחוסה שלו.

תצוגת וידאו

כמות הזיכרון שמוקדשת לתצוגת הווידאו היא זו ששולטת באיכות שאנחנו תופסים. כשאנחנו מדברים על זיכרון, אנחנו מדברים בפועל על רזולוציה, כלומר מספר הפיקסלים שמסך התצוגה מחולק אליהם. ככל שהמסך מציג את התמונה בפחות נקודות, או פיקסלים, הוא משתמש בפחות זיכרון ויוצר תצוגה מגורענת ומפוקסלת יותר.

סרטי הווידאו הדיגיטלי הראשונים שנוצרו היו קטנים יחסית, בדרך כלל 320X240 פיקסלים בלבד. ככל שזיכרון הפך להיות זול יותר והמחשבים מהירים יותר, דימויים גדולים יותר הפכו להיות קלים לשימוש, בגדלים של עשרות אלפי פיקסלים מרובעים, ואפשרו לנו לצפות בסרטים כמו שאנחנו רואים אותם עכשיו – מציאותיים, חיים וצבעוניים. זה הבסיס למעשה של טכנולוגיית ה-HD, יותר זיכרון, יותר פיקסלים, יותר מציאותי.

כשמדובר בווידאו דיגיטלי, חייבים לעבוד עם מערכות מולטימדיה מתקדמות וחזקות שיוכלו להציג את התמונה בצורה האיכותית ביותר. אצלנו בחברת אבדור מערכות מקימים ומאפיינים פתרונות מולטימדיה ו”חדרים חכמים” כדי להכניס את עולם הווידאו לכל משרד, חדר בקרה או חדר ישיבות בקלות ובאיכות גבוהה.

החדרים החכמים שלנו כוללים קיר וידאו, מולטימדיה לאולמות, מערכות שמע והגברה, וידאו קונפרנס, מערכות שליטה ובקרה וכמובן מערכות תצוגה. החדר החכם מחבר את כל המערכות בחדר באמצעות אוטומציה ואינטגרציה. אנחנו עובדים עם מיטב החברות בישראל בתחום האודיו והווידאו כדי לבנות חדר חכם לכל מטרה. קיר וידאו למשל הוא אחד הפתרונות המיטביים להצגת סרטוני תדמית, סרטוני הדרכה או מידע שמתעדכן בזמן אמת ומוצג במקום מרכזי.