הגורמים הכי חשובים לביצוע בפרויקט הקמת חדר בקרה

חדר בקרה ושליטה

חושבים על חדר בקרה חדש לעסק? אספנו עבורכם את הטיפים החשובים ביותר בתכנון חדר הבקרה. כמו בכל פרויקט שתעשו, תכנון נכון בהתחלת הדרך יחסוך לכם עלויות מיותרות של התאמות בעתיד, ובמיוחד כאשר מדובר באזור כה משמעותי, לב העסק, כמו חדר הבקרה שלכם. אז ממה מורכב חדר הבקרה בעידן החדש?

עמדות צפייה

חדרי בקרה כוללים בתוכם את העיניים והמוח של העסק. על כן החלק המשמעותי בתוכם הוא עמדות הצפייה השונות. נסו לתכנן מראש האם יהיה רק בקר אחד שיצפה בהם, שניים, או קבוצה של בקרים בחדר, שתצפה לאורך כל העת בזרימה של וידיאו ונתונים שונים המתקבלים ממצלמות במעגל סגור, מצלמות אבטחה המפוזרות בעיר, או שילוב של תמונה וידיאו ממצלמות שונות.

קיר וידאו

חדרי בקרה רבים כיום יתקינו גם קיר וידיאו מיוחד בו ניתן לצפות בשישה מסכים או יותר, ולקבל תמונה מלאה של הנעשה מחוץ לחדר הבקרה. חברות רבות מאפשרות גם לקבל שידורי אודיו על פי דרישה ממצלמות מסוימות, במיוחד במקרה חירום בו נדרשת יכולת האזנה על מנת להבין בצורה טובה יותר את המתרחש במקום.

הקמה של קירות וידיאו אינה יקרה, ויכולה להיות חלק מהעיצוב של חדר הבקרה עצמו, ולהעניק לו מראה חדשני ומיוחד, כמו גם לאפשר הזנה של תכנים שוטפים, הודעות המבוססות על מערכות תקשורת פנימיות, ואפילו הצגת תמונה ניטרלית (כמו למשל דשא, חוף ים או אגם) כאשר חדר הבקרה אינו נמצא בפעילות.

שולחן בקרה

עמדה משמעותית נוספת היא שולחן בקרה. בחדרי בקרה עשוי להיות לעתים שולחן לכל בקר, או מספר שולחנות ארוכים המשמשים כעמדה לכלל הצוות. במרבית המקרים, שולחן הבקרה יכלול מסכים המציגים נתונים בזמן אמת, ואפשרויות לפוקוס על שידור ממצלמה אחת, כמו גם מערכות תקשורת פנימיות וחיצוניות, המשמשות לתיאום בין גופים שונים בארגון.

לפני שמתכננים את חדר הבקרה עצמו, חשוב לתכנן לאיזה כיוון הייתם רוצים שהבקרים יפנו. האם כולם יביטו לכיוון אחד, או שלחילופין חדר הבקרה יהיה בנוי ככוורת, ובה נמצאים בקרים רבים משני צדי השולחנות. כמו כן, במידה ויש מנהל אחד המרכז את הבקרים השונים, רצוי לבנות עמדה למנהל במקום מרכזי בחדר, על מנת שיוכל לצפות בעובדים בזמן המשמרת. לצד שולחן הבקרה רצוי למקם כסא ארגונומי על מנת לאפשר לבקרים לשבת בנוחות לאורך משמרת ארוכה, מבלי לפגוע בגב.

מי מזמין חדרי בקרה?

חדרי בקרה נמצאים בשימוש שוטף בארגונים בינוניים וגדולים, בבתי חולים, במוסדות ציבור, במוסדות לימודיים וכן בתעשייה האזרחית והצבאית. גם מפעלים רבים, בתעשיית המזון, הטקסטיל, תעשיית ההייטק ומפעלים אחרים בונים חדרי בקרה מודרניים על מנת לאפשר לארגון להתייעל ולקבל את מירב המידע בזמן אמת. גם רשויות עירוניות בונות חדרי בקרה לרשות עצמה, וכן לטיפול במגוון התחומים במסגרת פרויקטים של עיר חכמה, הדורשים ניתוח וניהול מהיר של מידע רב לאחר טיובו.